Jak wybrać idealnego fotografa na ślub? To pytanie zadaje sobie zapewne każda przyszła Para Młoda stojąca przed organizacją tego jedynego dnia w życiu. Ilość rzeczy jaką trzeba wykonać aby Wasz ślub i wesele było niezapomniane jest ogromna, wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Także wybór fotografa, który stworzy piękną pamiątkę do której będziecie z chęcią wracać po latach, nie może być przypadkowy. Dobre zdjęcia ślubne to połączenie profesjonalizmu fotografa, talentu, doświadczenia, oraz spełnienie oczekiwań jakie pokłada w nim Para Młoda.

Dlatego chciałbym zachęcić do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, co na pewno ułatwi i przybliży mój styl pracy.

Jak zarezerwować termin oraz sprawdzić czy jest dostępny?

Aby uzyskać informację o dostępności terminu zapraszam do kontaktu, najszybciej drogą telefoniczną, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub formularza, który znajduję się wraz ze wszystkimi potrzebnymi danymi w dziale Kontakt

Rezerwacja terminu natomiast następuję wyłącznie po podpisaniu umowy.

Z jakim wyprzedzeniem należy rezerwować termin?

Generalnie przy rezerwacji terminów jest tak że „kto pierwszy ten lepszy”. Przezorne pary rezerwują terminy z rocznym wyprzedzeniem, a zdarza się że wcześniej. Ale bywa i tak że wolny termin można trafić i tydzień przed ślubem, zawsze więc warto próbować.

Czy możemy się spotkać aby dokładnie omówić szczegóły?

Oczywiście, zawsze gorąco zachęcam i zapraszam na niezobowiązujące spotkanie przy pysznej kawie, aby móc poznać się bliżej i omówić wszystkie szczegóły. Na takim spotkaniu zawsze mam też ze sobą pełne reportaże do wglądu oraz zdjęcia wywołane na papierze co na pewno przybliży Państwu jeszcze bardziej efekty końcowe mojej pracy.

Czy posiada pan uprawnienia do wykonywania zdjęć w kościele?

Oczywiście odbyłem kurs dla fotografów i operatorów kamer organizowany przez Archidiecezjalną Komisję ds. Liturgii w Lublinie, oraz posiadam licencję uprawniającą mnie do wykonywania zdjęć podczas celebracji liturgicznych.

Mimo wszystko zawsze przed mszą udaję się do zakrystii aby się przedstawić i zapytać księdza prowadzącego o zgodę na fotografowanie oraz czy ma jakieś dodatkowe uwagi – to również kwestia dobrego wychowania oraz pozwala na lepszą współprace podczas samej mszy co na pewno zaowocuje dobrymi zdjęciami.

Jak wygląda oferta zdjęć ślubnych oraz ceny?

Przykładowe pakiety oraz ich szczegółowy opis znajdują się w dziale Oferta, aczkolwiek są to tylko standardowe zestawienia. Należy pamiętać że każdy ślub jest inny, oraz oczekiwania Państwa co do samych zdjęć będą się od siebie różnić. Dlatego oferta jak i cena ustalana jest indywidualnie a na jej wpływ ma wiele zgłaszanych przez Państwa czynników. Zawsze staram się dostosować do wymagań jakie stawiają przede mną moi klienci aby efekt końcowy był satysfakcjonujący. Do tak ważnej dziedziny fotografii jakim są zdjęcia ślubne nie można podchodzić szablonowo i schematycznie.

W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?

Zdjęcia będą dostarczone na spersonalizowanych płytach DVD w formacie JPG w pełnych rozdzielczościach, oraz stosownie do wybranego pakietu, zdjęcia wywołane na papierze fotograficznym, tzw. „mat jedwabisty” w rozmiarze 15×23. Zdjęcia do wywołania na papierze wybierają Państwo z całego materiału finalnego.

Czy dostaniemy wszystkie zdjęcia jakie Pan zrobi oraz jak dużo ich będzie?

Dostaną Państwo wszystkie najlepsze ujęcia jakie zaakceptuję w procesie obróbki. Dzień ślubu jest tak dynamicznym wydarzeniem że nie sposób jest aby wszystkie zdjęcia jakie wykonuję tego dnia mogły być zakwalifikowane jako udane i spełniające w 100% moje rygorystyczne kryteria. Wszystkie fotografie jakie wykonam tego dnia to mój materiał roboczy, czasem wykonuję po kilka klatek tego samego kadru, aby móc potem na spokojnie wybrać te dobre, lub ustrzec się takich niespodzianek jak np.

  • zdjęcia na których mają Państwo zamknięte oczy
  • ktoś na weselu podczas tańca wszedł przed obiektyw
  • zdjęcia nieostre, itp.

takie kadry uważa się za nieudane i lądują one od razu w koszu. Jeśli chodzi o ilość zdjęć to nigdy nie można ustalić dokładnej liczby. Wychodzę z założenia że oddaje wszystkie zdjęcia które uznam za dobre. Jak już wspominałem każdy ślub jest inny i nie da się zaplanować ilości zdjęć co do sztuki. Jestem zdania że w fotografii ślubnej na pierwszym miejscu powinna być jakość a później ilość. W przybliżeniu mogę podać że średnia ilość zdjęć jaką uzyskuję podczas pełnego reportażu ślubnego mieści się w granicach od 300 do 500 sztuk.

Czy wszystkie zdjęcia są poddawane obróbce na komputerze?

Tak. Wszystkie zdjęcia, które zostaną podczas selekcji wybrane jako dobre, są poddawane później pełnej obróbce na komputerze. Jeśli chodzi o samą obróbkę to zawsze obrabiam cały materiał finalny aby był on spójny kolorystycznie i jakościowo, a sama obróbka była niezauważalna i nie odwracała uwagi od samego zdjęcia. Staram się aby fotografie miały odpowiedni balans bieli, ostrość a kolory wyglądały naturalnie.

Jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia?

Termin przekazania zdjęć jest zawsze określany w umowie, jest to okres max. 30 dni licząc od daty sesji plenerowej jeśli jest ona przewidziana. Natomiast dokładam wszelkich starań aby gotowy materiał mógł być oddany w Wasze ręce jak najszybciej to możliwe.

Jakim sprzętem wykonuję Pan zdjęcia?

Dysponuję profesjonalnymi lustrzankami firmy Nikon oraz zestawem jasnych obiektywów dzięki którym jestem w stanie pracować w każdych warunkach oświetleniowych. Posiadany przeze mnie sprzęt jest profesjonalny i niezawodny, aczkolwiek zawsze mam przy sobie 2 aparaty, zestaw obiektywów oraz lamp błyskowych jak i pokaźną ilość kart pamięci, aby w razie jakiejkolwiek awarii nie wpłynęło to negatywnie na wasze zdjęcia.

W jakim formacie wykonywane są zdjęcia?

Wszystkie zdjęcia wykonuję wyłącznie w formacie RAW, dzięki czemu cała obróbka komputerowa odbywa się bez straty jakości. Natomiast finalne obrobione fotografie znajdujące się na płycie są w formacie JPG bez kompresji w pełnej rozdzielczości.

Czy jest możliwość otrzymania materiału surowego / nieobrobionego?

Niestety nie przewiduję takiej możliwości, gdyż zdjęcia nieobrobione czyli tzw. „surówka” jest traktowana jako materiał roboczy – półprodukt. Moje zdjęcia są moją najlepszą wizytówka a na staranną i dokładną obróbkę poświęcam sporą ilość czasu aby produkt finalny spełniał wszystkie wymogi profesjonalnej fotografii ślubnej. Nie przekazuję również zdjęć nieudanych które wylądowały w koszu.

Czy istnieje możliwości skomponowania własnego pakietu ślubnego?

Oczywiście że tak. Pakiety w dziale Oferta to tylko przykładowe rozwiązania. Nigdy nie narzucam ich sztywno i podlegają wszelkiej modyfikacji. To Wy ustalacie które elementy z tego dnia chcecie uwiecznić na zdjęciach. Za każdym razem oferta jest dostosowywana indywidualnie do Państwa potrzeb.

Do której godziny fotografuję Pan na weselu?

Jeśli nie mają Państwo innych wymagań to standardowo pracuję do końca oczepin/tortu czyli do ok. godz. 1:00 w nocy. Czasami zostaję trochę dłużej gdy poszczególne elementy wesela wydłużają się (np. oczepiny). Na pewno moim podstawowym celem jest uchwycenie wszystkich momentów, a dopiero później zerkam na zegarek.

Gdzie i kiedy realizowana jest sesja plenerowa?

Gorąco zachęcam do wykonania sesji plenerowej w innym terminie niż dzień Waszego ślubu. Takie rozwiązanie niesie ze sobą same korzyści. Nie ogranicza nas wtedy czas oraz stres, taka sesja odbywa się na luzie i jest bardziej naturalna. Nie ma obaw że suknia lub garnitur ulegną zniszczeniu, oraz możemy wybrać termin z najlepszą pogodą co również wpłynie pozytywnie na efekt końcowy takiej sesji. Jeśli chodzi o miejsca realizacji sesji plenerowej to tutaj również nie ma ograniczeń, jestem w stanie zaproponować przykładowe lokalizacje, ale również jestem otwarty na Wasze propozycje – celem podstawowym jest wykonanie najlepszych zdjęć.

W jakim mieście Pan pracuję?

Moim głównym miastem w którym fotografuję uroczystości ślubne jest Lublin jak i całe woj. lubelskie, ale nie stanowi dla mnie żadnego problemu dojazd do każdego większego miasta jak Warszawa, Radom czy Rzeszów jak i innego zakątka Polski, będzie mi tym bardziej miło że zechcieli Państwo właśnie mnie zaprosić abym mógł towarzyszyć Wam w tym szczególnym dniu.

 

ornament

 

Jeśli nie znaleźli Państwo tutaj odpowiedzi na jakieś zagadnienie serdecznie zapraszam do kontaktu droga telefoniczna lub mailową, a z chęcią odpowiem na każde nurtujące Was pytanie.